MILAVEČSKÉ MOHYLY
cesta do chodského pravěku
Objevte kouzlo chodské přírody a historie
Naučná stezka Milavečské mohyly vás provede chodskou přírodou a zavede vás až k nejstarším památkám o životě na Chodsku. Užijte si krásný den v přírodě a poznejte historii místa, kde vznikaly nejstarší bronzové předměty.

Milavečské mohyly a jejich objevování
Mezi obcemi Milavče a Chrastavice severně od Domažlic najdete mohylové pohřebiště z doby bronzové. Toto pohřebiště čítá asi 50 mohyl. O existenci starodávných mohyl věděli jistě již středověcí obyvatelé tohoto kraje, ovšem ty nezajímaly poklady, které mohly mohyly vydat, ale spíše kámen, ze kterého si stavěli svá obydlí.
K prvním amatérským archeologickým objevům došlo až ke konci 19. století. Tehdy se zkoumání pravěkých lokalit a objevování starožitností stalo módní záležitostí souvisejícím s obrozeneckým hnutím. Archeologické bádání financovaly v té době především šlechtické rodiny, kterým patřila půda, na které byl prováděn výzkum. Archeologické vykopávky však nevedly zkušení archeologové, ale tzv. vesnická inteligence – lékaři, studenti, faráři nebo učitelé. Konkrétně Milavečské mohyly zkoumal farář z Milavče František Lang, který spolu s učitelem Zahořikem objevil tzv. milavečský vozík.
Milavečský bronzový poklad
Nejdůležitější ojev učinil Lang se Zahoříkem v roce 1883. Tehdy v jedné z mohyl objevili vzácný bronzový vozík (dnes známý jako Milavečský vozík). Tento vozík byl nalezen v hrobu významného bojovníka té doby (13. století před naším letopočtem). Jedná se o amforovitou nádobu z bronzu na čtyřkolovém podvozku o průměru asi 40 cm. O unikátnosti tohoto nálezu svědčí to, že po celé Evropě se takovýchto vozíků nenašlo ani deset. Dnes je vozík v depozitáři Národního muzea v Praze, ale jeho repliku spolu s dalšími objevy z mohylového pohřebiště si můžete prohlédnout v Muzeu Chodska v Domažlicích.
Dále se zde našel meč, různé dýky, náramky, meče, jehlice nebo sekyrky, které jsou uložené v domažlickém muzeu.

Nejstarší bronzové dílny na Domažlicku?
Mohylové pohřebiště mezi Milavčemi a Chrastavicemi spadá do 13. – 12. století před naším letopočtem a jsou zde pohřbeni významní válečníci té doby. Dokonce zde má být pohřben jeden ze sedmi nejvýznamnějších mužů, kteří v průběhu šesti staletí žili na území střední Evropy. Milavečský pohřeb datovaný do 13. století před naším letopočtem je však ze všech srovnatelných pohřebišť nejstarší. To vede vědce k domněnce, že právě na Domažlicku existovaly nejstarší dílny, které ve střední Evropě vyráběly nádoby z bronzu.
Milavečská kultura
Od Milavečského pohřebiště je odvozena tzv. Milavečská kultura. Chronologicky můžeme Milavečskou kulturu zařadit do doby 12. – 9. století před naším letopočtem. S Milavečskou kulturou se můžeme setkat v Západních Čechách na území dnešního centrálního Plzeňska, Domažlicka a okolí Horšovského Týna.
Milavečský lid se zabýval především zemědělstvím a chovem dobytka. Pro pohřbívání je typický žárový ritus, tedy ukládání popela do velkých popelnic zapuštěných pod úroveň okolního terénu a jejich překrytí mohylovým náspem.
Jak se dostanete k Milavečským mohylám
K Milavečským mohylám vás zavede Naučná stezka Milavečské mohyly, která vede mezi obcemi Milavče a Chrastavice. Stezka je dlouhá 4,5 km a provede vás hustým borovým lesem. U obce Chrastavice narazíte na vyhlídkovou věž, odkud budete mít zdejší krajinu jako na dlani.


Zdroje:
- Pinkrová Kristýna, Ptáček Ladislav. Pozor, hranice! 2020